Nad jubileuszowym Festiwalem Honorowy Patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

50 lat Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu PomorskimTradycyjnie koncerty odbywały się w Katedrze Kamieńskiej w każdy piątek od 20 czerwca do 29 sierpnia 2014 r. o godz. 19. Tegoroczny Festiwal miał szczególnie godną oprawę. Zasłużonym dla Festiwalu wręczono specjalnie wydany medal oraz znakomicie udokumentowaną i pięknie wydaną publikację przygotowaną przez Błażeja Bubnowicza, sfinansowaną ze środków Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej.

W publikacji przypomniano, że inicjatywy zorganizowania tej imprezy podjęło się Szczecińskie Towarzystwo Kultury, ratując równoczesnie bardzo wówczas zniszczone kamieńskie organy. Od tego momentu zaczęto ze środków konserwacji zabytków przeznaczać duże środki finansowe na ratowanie tego znakomitego instrumentu. Przypomnę, że organy kamieńskie są o 100 lat starsze od organów oliwskich.

Organizację pierwszych koncertów zlecono Szczecińskiemu Towarzystu Muzycznemu im. Henryka Wieniawskiego oraz Towarzystwu Miłośników Ziemi Kamieńskiej, które w 2014 roku obchodzi swoje 50-lecie. Składamy gratulacje i podziękowania za stworzenie najważniejszej imprezy kulturalnej na Pomorzu Zachodnim.

Kamiński Festial nosi nazwę Muzyki Organowej i Kameralnej za sprawą starego mechanizmu, na którym współcześni organiści nie byli w stanie grać całego koncertu.

Zakończenie Festiwalu w dn. 29 sierpnia miało szczególnie bogatą oprawę. Zapewnilil ją burmistrz Kamienia Bronisław Grzegorz Karpiński i Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej Henryk Masłowski. W dużym gronie aktywnie wyróżniała się od lat Helena Zwolska – wieloletni Dyrektor Biblioteki Publicznej. W imprezie uczestniczył arcybiskup diecezji szczecińsko-kamieńskiej Andrzej Dzięga.

Archiwalne pismo pierwszego festiwalu.

Stanisław Krzywicki

Bądź na bieżąco i zapisz się na subskrypcję e-mail
2020 © Szczecińskie Towarzystwo Kultury
Projekt graficzny: Tomasz Sadowski
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος